به یاد کنگو زنانی که مبارزه برای استقلال

روز قبل از جمهوری دموکراتیک کنگو اعلام استقلال یک زن راه می رفت بر روی آسفالته از کنگو در فرودگاه با, سریع, مطمئن مراحل. نام او را Andree Blouin شناخته شده ضد استعمار فعال بود که اخراج توسط دولت بلژیک. همه چشم به در خود را به عنوان او ساخته شده راه خود را به هواپیما محدود برای رم. اما در میان کسانی که به تماشای چند می دانستند که او تا به حال پنهان در پر زرق و برق chignon مدل موی یک شهادتها سند سیاسی که با مته سوراخ کردن امضا از کنگو ملی رهبران.

او برنامه ریزی شده برای استفاده از او را اخراج به تماس های بین المللی در کنفرانس مطبوعاتی که در آن او را به فاش کردن مدارک و شواهد از بلژیک تداخل در انتقال به استقلال. به عنوان او راه می رفت در هیئت مدیره استعماری رسمی راه خود را مسدود و پرسید: “مادام Blouin شما انتظار برای بازگشت به کنگو?”

او در پاسخ به همان اندازه طعنه به عنوان او می تواند جمع اوری “آیا شما انتظار برای ترک کنگو?”

امروز 60 سال پس از حوادث پر سر و صدا که منجر به کنگو استقلال Andree Blouin و زنانی که مبارزه برای آزادی هستند اما فراموش شده. اما در زمان Blouin مبارزه سه قدرتهای استعماری به عنوان یک مشاور به کنگو پاتریس لومومبا غنا را قوام نکرومه در عنا و گینه احمد Sekou توره.

ما در زمان حاضر به عنوان سیاه و سفید و فعالان سیاسی منجر جنبش در برابر خشونت دولتی در ایالات متحده و فرانسه و برزیل و جاهای دیگر روایات از زن مبارزان راه آزادی می تواند روشن تاریخی نقش زنان در مبارزه برای عدالت و ارائه درس به صورت حال است. در خصوص Blouin این فعالیت نشان داد که آزادی زنان نمی تواند جدا از decolonisation.

زن پشت لومومبا

که Andree Blouin? برخی گفتند او جاسوسی برای روس ها یا آمریکایی ها. دیگران ادعا کرد او کنگو نخست وزیر ، در 15 اکتبر سال 1960 بالتیمور آفریقایی-آمریکایی فرار یک تیتر توصیف او به عنوان “زن پشت لومومبا”. آنچه مسلم است این است که Blouin خود اعلام پان Africanist که کمکهای مهمی به ضد امپریالیستی پروژه از آزادی برای آفریقایی تبار مردم است. یک روزنامه نگار یک بار از او پرسیدم که آیا او یک کمونیست. او پاسخ داد: “اجازه بدهید کوچک احمق تماس با من آنچه آنها می خواهم. من یک آفریقایی ملی.”

Blouin متولد شد و در جمهوری آفریقای مرکزی در سال 1921 و بزرگ جدا از خانواده اش در یک پرورشگاه برای “mixed-race” کودکان در برازاویل. بلژیک پس از عذر خواهی کرد برای این استعمار قساوت. فرانسه نیست.

سال بعد وقتی که او دو ساله پسر Rene شد بیمار مبتلا به مالاریا فرانسه استعماری دولت حاضر به اعطای Blouin دسترسی به صرفه جویی در زندگی گنه گنه, پزشکی, آن را متعلق به اروپایی ها تنها. او تا به حال به تماشای پسرش می میرند. در طول زندگی خود او حرکات عقب و جلو بین فرانسه و بلژیک مستعمرات به دانش دست اول از خاص cruelties از هر قدرت امپراتوری.

Blouin آمد و به فعالیت سیاسی در کنگو بلژیک مسلح با بینش به دست آمده از او دانش صمیمی از استعمار خشونت تحت حکومت فرانسه. او رهبری یک توده مردمی تلاش برای بسیج کنگو شرکت زنان در جنبش استقلال. او اظهار داشت که “یک نفر می تواند جدا نیست مشکل از قاره آفریقا منابع از مشکل زن آفریقایی.”

Blouin انتقاد استعماری آموزش و پرورش که محدود به زنان و دختران به آموزش مانند خانه داری و سوزن دوزی و حمایت برای یک دید جامع از آموزش و پرورش به اجرا در جدید کشور مستقل. توسط 1960 او تا به حال تبدیل شدن به یکی از سه عضو لومومبا داخلی, دایره, کار پس از نزدیک با کنگو نخست وزیر است که مطبوعات آنها را با نام مستعار “تیم Lumum-Blouin”.

بین المللی جبهه Blouin انتقاد بلژیک برای تخریب کنگو decolonisation. هنگامی که او به نام کنفرانس مطبوعاتی در رم که در آن او برجسته این واقعیت او مواجه ترور که او را مجبور به فرار به گینه. آن را در Blouin پیشنهاد که لومومبا درخواست ما کمک فشار بلژیک برای حذف نیروهای خود را از خاک کنگو. در زندگینامه او نشان می دهد که انگیزه او بود به زور واشنگتن دست به نشان می دهد که اتحاد خود را با وضع بلژیک قدرت امپراتوری. او هرگز اعتقاد ما به اصل متحد.

با ترور لومومبا و چند تا از نزدیک مشاوران Blouin به مرگ محکوم شد. او فرار کرد و یک بار دیگر این بار به پاریس که در آن او زندگی می کردند در تبعید تا مرگ او در سال 1986. دیگر زنان در خانواده او بودند نه به عنوان خوش شانس. دختر حوا Blouin به یاد می آورد که نظامی بازداشت او و مادر بزرگ مادری. مانند مادر خود را قبل از او که به تماشای بی اراده به عنوان پسر او درگذشت مالاریا حوا تماشا سربازان ضرب و شتم مادر بزرگ خود را به مرگ.

Blouin داستان منحصر به فرد است. اما او نیز تنها یکی از بسیاری از نادیده گرفته زنانی که فعال بودند در decolonisation. او با جنبش زنانه برای همبستگی تاسیس شده در مارس 8, 1960. 6,000 کنگو زنان با حضور در اولین جلسه خود. در پایان ممکن است تعداد آنها رشد کرده بود به 45,000 اعضای ثبت شده. به عنوان قدرت سیاسی خود رشد استعماری دولت ممنوع جلسات خود را. کنگو سیاستمداران سعی ارتباطی در این جنبش برای تقویت خود و محبوبیت است. سازمان باقی مانده متمرکز بر زنان بهرهمند شدن. آنها مشخص شده یک چشم انداز برای سلامت زنان با سواد و به رسمیت شناختن به عنوان شهروندان نوظهور پسااستعماری ملت است. آنها همچنین ایجاد فصل در سراسر استانها و توانمند محلی زنان را به نقش رهبری در جنبش است.

درس های آموخته شده

در برخی از راه Blouin بود و در واقع زن در پشت لومومبا چرا که میراث او همچنان تحت الشعاع قرار که از “مردان بزرگ” از کنگو استقلال.

او گریزان نیست چون او در سایه کنترل از لومومبا رهبری بلکه از آنجا که مانند بسیاری از زنان که زندگی و مرگ او برای آزادی او باقی می ماند در حاشیه تاریخ. به همین ترتیب کار زنانه جنبش برای همبستگی باقی مانده است نسبتا ناشناخته در روایت تاریخی در مورد طولانی و دردناک ماه مارس نسبت به کنگو استقلال.

امروز 60 سال بعد به عنوان تظاهرات جهانی علیه قتل جورج فلوید منجر به سریع دستگیری قاتلان او در حالی که کسانی که از Breonna تیلور باقی می ماند رایگان, decolonisation مبارزه زنان در جمهوری دموکراتیک کنگو است یادآوری از نیاز به تشخیص زنان قربانی خشونت دولتی و به یاد داشته باشید سهم خود را به آزادی است.

نظرات بیان شده در این مقاله هستند که خود نویسنده است و لزوما منعکس کننده Al Jazeera سرمقاله موضع.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>