مصر و اتیوپی و سودان به توافق نیل سد فجر در دو هفته

مصر و اتیوپی و سودان به توافق برسند یک معامله برای پر کردن غول آبی نیل سد در دو تا سه هفته پس از میانجی گری اتحادیه آفریقا به واسطه یک توافق برای پایان دادن به یک دهه اختلاف بر سر منابع آب.

پر پیچ و خم مذاکرات در طول سال باید در سمت چپ این دو کشور و همسایه خود را به سودان از توافق برای تنظیم چگونه اتیوپی را به کار گیرند سد و پر کردن مخزن آن در حالی که حفاظت از مصر کمیاب منابع آب از رودخانه نیل.

اتیوپی آب وزیر Seleshi بکل گفت که اجماع رسیده به نهایی یک معامله در عرض دو تا سه هفته یک روز پس از رهبران این سه کشور و جمهوری آفریقای سیریل Ramaphosa که ریاست اتحادیه آفریقا (AU) برگزار شد آنلاین نشست.

اعلام اواخر روز جمعه به متوسط تاخیر از هفته bellicose لفاظی و افزایش تنش بیش از $4.6 میلیارد گراند رنسانس اتیوپی سد که اتیوپی عهد کرده بود به شروع به پر کردن در شروع فصل بارانی در ماه جولای.

اتیوپی به دور آن جاه طلبی های توسعه در این مگا پروژه توصیف سد به عنوان یک تاسیسات حیاتی را به میلیون ها نفر از فقر. مصر که متکی بر نیل برای بیش از 90 درصد آن از منابع آب و در حال حاضر چهره بالا, آب, استرس, ترس, تاثیر مخربی در آن پررونق جمعیت 100 میلیون.

سودان که آن هم بستگی به نیل برای آب دارای نقش کلیدی در آوردن دو طرف با هم پس از فروپاشی ایالات متحده آمریکا به واسطه مذاکرات در ماه فوریه است.

پس از AU ویدئو کنفرانس به ریاست آفریقای جنوبی روز جمعه در مصر اوضاع وخیم گفت که “همه احزاب” تا به حال متعهد به “هر عمل یک طرفه” با پر کردن این سد بدون یک توافق نهایی, با توجه به رسانه های دولتی.

سودان نخست وزیر Abdalla Hamdok همچنین نشان داد که بن بست بین نیل کشور در حال کاسته گفت: کشور در حال توافق برای راه اندازی مجدد مذاکرات از طریق یک کمیته فنی با هدف تهیه یک معامله در دو هفته.

مصر خواستار در سازمان ملل به مداخله پس از بن بست در نیل سد شد (2:14)

اتیوپی نمی پر سد قبل از نوشتن بسیار پیش بینی معامله Hamdok در بیانیه ای گفت:, و اضافه کرد: “سودان یکی از بزرگترین ذینفع از سد و همچنین یکی از بزرگترین بازندگان اگر خطرات کاهش و در نتیجه آن خواستار مصر و اتیوپی به قریب الوقوع ضرورت … از پیدا کردن یک راه حل است.”

موسی Faki Mahamat رئیس AU گفت: کشورها “توافق AU-رهبری به روند حل و فصل مسائل باقی مانده” بدون توضیح.

چسبیده امتیاز در این مذاکرات شده اند چه مقدار آب اتیوپی را منتشر خواهد کرد پایین دست از سد اگر چند سال خشکسالی رخ می دهد و چگونه اتیوپی و مصر و سودان را حل و فصل هر گونه آینده اختلافات.

هر دو کشور مصر و سودان را به دادگاه تجدید نظر به شورای امنیت سازمان ملل برای دخالت در سال های طولانی اختلاف و کمک به کشورهای جلوگیری از یک بحران است. این شورا تنظیم شده است برای برگزاری یک جلسه عمومی در شماره روز دوشنبه است.

پر کردن سد بدون یک توافق می تواند به بن بست یک مقطع بحرانی. هر دو کشور مصر و اتیوپی اشاره کرده اند در نظامی گام برای حفاظت از منافع خود و کارشناسان ترس شکست در مذاکرات می تواند منجر به درگیری های باز.

یوسف Siegle مدیر تحقیقات آفریقا در مرکز مطالعات استراتژیک مستقر در دانشگاه دفاع ملی به نام اتیوپی تغییر در موقعیت “قابل توجه”.

“اتیوپی موافقت صبر کنید که یک مکث – از نظر فشار بود که ساختمان تا در این بحث گفت:” الجزیره افزود که او امیدوار است برای دیدن یک قطعنامه در مدت کوتاهی.

“اتیوپی احساس فشار به این دلیل که بعد از دو ماه در فصل بارانی. سدها پایین رودخانه از جمله اسوان بالا سد آنها در نزدیکی ظرفیت” گفت: Siegle.

“پس این است که در واقع واقعا زمان خوبی برای شروع به پر کردن سد. این امر کمترین تاثیر مصر. بنابراین مصر است برخی از انگیزه به توافق برسند به این رفتن در این نقطه در زمان. در بهترین سناریو آنها را به بازگشت به میز مذاکره آمده و آنها را به سریع توافق و سپس این حرکت رو به جلو است.”

منبع: الجزیره و خبرگزاری ها

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>