آیا ترکیه برای به دست آوردن پس از سلیمانی را ترور?

اخیر ایران و آمریکا تنش ها در خاورمیانه باعث شده خیلی اضطراب میان ایران و همسایگان. ترکیه بیش از حد به دنبال این تحولات با خبري.

پس از ژانویه 8 حملات موشکی در پایگاه های میزبانی ایالات متحده نیروهای نظامی در عراق وجود دارد به نظر می رسد موقت د-تشدید و حداقل در حال حاضر یک درگیری گسترده تر شده است اجتناب شود. این به ارمغان آورده تسکین موقت به ایران با همسایگان از جمله ترکیه به هیچ کدام می خواهد برای دیدن یک جنگ دیگر در منطقه است.

اگر چه آنکارا و تهران داشته اند مملو ارتباط پس از سال 2003 و حمله آمریکا به عراق مشخص شده توسط یک جغرافیای سیاسی رقابت آنها نیز حفظ قوی دیپلماتیک و روابط اقتصادی است.

خرید اینترنتی از ایران و آمریکا تقابل می تواند هر دو را تهدید ترکی منافع در منطقه و ارائه یک فرصت برای تقویت برخی از مواضع خود و به طور بالقوه منجر به یک منطقه ای گفت و گو است.

بین همکاری و رقابت

برای درک بهتر که در آن خطرات و فرصت های دروغ برای ترکیه در ادامه, ایران و آمریکا تقابل, مهم این است که به عقب نگاه در تاریخی پویایی در ایران و ترکیه روابط.

اگر چه نقشه سیاسی خاورمیانه شده است شکل بارها و بارها در طول قرن ها مرز بین این دو کشور بدون تغییر باقی مانده است تقریبا 400 سال است. در واقع با وجود تاریخی ایران و ترکیه رقابت هر دو مانده اند متعهد به معاهده Qasr-e Shirin از 1639 که پایان را به 150 سال متناوب تقابل بین عثمانی و امپراتوری فارسی.

بسیاری از تحلیلگران عمدتا در غرب را درک نمی کنند این سابقه طولانی و به دنبال قاب و پویایی بین ترکیه و ایران در دوست یا دشمن دودویی. اما حقیقت این است که ایران و ترکیه روابط همواره بسیار پیچیده و چند وجهی و انگیزه های مختلف مورد توجه قرار گيرد.

بیش از 20 سال گذشته ایران و ترکیه روابط شده اند تحت تأثیر های مختلف منطقه ای رویدادهای اما همچنان به سرپیچی دوست-دشمن دودویی.

در طول 1990s ترکیه سکولار و استقرار تحت درمان با ظهور اسلام سیاسی به عنوان یک ایرانی رژیم صادرات به ترکیه است. تهران بود مشکوک بودن پشت این ترور با مشخصات بالا سکولار و روشنفکران و روزنامه نگاران و حمایت از حزب کارگران کردستان (پ ک ک) است که رهبری یک شورش مسلحانه و حملات تروریستی علیه ارتش ترکیه.

تهاجم امریکا به عراق در سال 2003 است که ترکیه به شدت مخالف امتناع از اعطای دسترسی به خاک خود را برای ما عملیات علیه عراق و ایران از صمیم قلب استقبال شده و نقاط تنش بین دو همسایه است.

در سرنگونی صدام حسین آنکارا از دست دوستانه رژیم بود که اجازه آن را به انجام مرزی عملیات علیه پ. ک. ک در حالی که تهران موفق به کسب یک پیروزی در برابر دشمن قدیمی بدون شلیک یک گلوله.

پس از حمله ترکیه نگران شد در مورد امکان یک دولت مستقل کردستان در شمال عراق و سرنوشت عراق را در جامعه اهل سنت در حالی که تهران در زمان برای پر کردن خلاء قدرت در بغداد ایجاد شبکه ای از حامیان میان گروه های شیعه و تخمگذار پایه برای خود تثبیت سیاسی و امنیتی با حضور در کشور است.

این تجدید رقابت این معنی نیست که دیپلماسی زمان صندلی عقب. در واقع فقط هفت سال پس از تهاجم عراق و ترکیه, روابط ایران اوج خود رسیده. در سال 2010 آنکارا را متقاعد تهران به ثبت هسته ای توافق بر سر مبادله دیدم که مقامات ایرانی متعهد به ارسال اورانیوم غنی شده به ترکیه در ازای گرفتن میله های سوخت هسته ای برای راکتور تحقیقاتی.

این توافق قرار بود به غیر ضروری را اعمال بیشتر تحریم های سازمان ملل در ایران اما دولت اوباما دستکاری آن و دو ماه بعد سیلی تهران با تحریم های بیشتر.

به غیر از ایران و شکست, دو, دیگر, حوادث در سال 2010 تکان داد ایران و ترکیه روابط: نامزدی نوری المالکی برای دور دوم به عنوان نخست وزیر عراق با تهران و واشنگتن را نعمت و وقوع بهار عربی.

در دوره اول خود را المالکی که لذت بردم گسترده حمایت از ایران به تصویب رسید به طور فزاینده ای سیاست های فرقه ای که به ایجاد درگیری با جامعه اهل سنت و در نهایت منجر به یک شورش. او همچنین پس از آنکارا متحدان در بغداد به ویژه معاون رئیس جمهور عراق طارق هاشمی که به مرگ محکوم شد به صورت غیابی در آنچه در نظر گرفته شد سیاسی محاکمه.

بهار عربی نیز تحت فشار قرار دادند به جلو منطقه ای رقابت میان ترکیه و ایران سابق پشتیبانی از تظاهرات طرفداران دموکراسی در منطقه در حالی که دومی آنها را دیدم به عنوان یک تهدید.

آنکارا دیدم در انقلابهای عربی فرصتی برای گسترش نفوذ خود در خاورمیانه است که تهران به دنبال محدود کردن به خصوص در عراق و سوریه و فلسطین. مخالفت با مواضع آنها در زمان بهار عربی تغذیه به تنش که در حال حاضر به نظر می رسد با تضاد منافع در عراق و تبدیل آنها به یک جنگ نیابتی در سوریه است. این پروکسی تقابل است که ما تصمیم به چشم پوشی و تمرکز بر نبرد علیه داعش (ISIS) – یک اشتباه است که تنها در سال های اخیر به آن اعتراف کرده که ایران با حضور در منطقه آغاز شده است نگرانی متحدان آن در خلیج فارس و اسرائیل است.

این سر در رویارویی با این حال, بود, تناقض, توسط روابط دیپلماتیک. در حالی که ترکیه و ایران-حمایت گروه های مسلح ادامه داد: برای مبارزه با هر یک از دیگر بر روی زمین در طول هشت سال گذشته ترکیه و ایران بارها و بارها در ملاقات نورسلطان تهران و استانبول به دنبال حل و فصل.

فرصت برای ترکیه

در این زمینه ترور ژنرال قاسم سلیمانی در ژانویه 3 می تواند تبدیل به یکی دیگر نقطه محوری در روابط ایران.

با توجه سلیمانی نقش کلیدی در طراحی و حفظ ایران شبکه از پروکسی در منطقه مرگ او می تواند در تغییر سرنوشت طولانی مدت پروکسی جنگ در عراق و سوریه و یمن. آن است که به احتمال زیاد برای تضعیف ایران پروکسی در منطقه و از این رو ایران ظرفیت به پروژه قدرت در خارج از مرزهای خود.

از آنکارا چشم انداز ثبات در سوریه و عراق است کلیدی برای امنیت خود و منافع ژئوپلتیک. در هر دو کشور آن را می بیند ایران به عنوان یک عامل بی ثباتی. بنابراین تضعیف ایران پروکسی شبکه یک خوش آمدید, توسعه ترکیه, که, به رسمیت شناختن این ضعف نیز به احتمال زیاد به رشد کمتر متحمل ایرانی فعالیت در سوریه است.

در عراق بالقوه برای ترکیه سود در هزینه ایران است کمتر قابل توجه است. در حالی که وجود احزاب سیاسی و جنبش های که به دنبال تقویت روابط با آنکارا, ترکیه دولت نیست و باید از این ظرفیت برای انجام این کار با توجه به ملاحظات داخلی.

فعلی گرایان احساسات و گفتمان در ترکیه محدود به حرکت رو به جلو از ترکیه سیاست خارجی و تعامل با برخی از بازیگران خارجی از جمله کردها در عراق است که در دراز مدت می تواند هزینه سرمایه سیاسی در منطقه است.

جدا از دستاوردهای بالقوه برای ترکیه سلیمانی از مرگ نیز می تواند منجر به تجدید شتاب در ترکیه-ایران دیپلماتیک نامزدی. ترکیه تنها قدرتمند و پایدار کشور هم مرز با ایران است; همچنین یک عضو ناتو.

اگر رهبران ایران تصمیم به ایجاد یک حرکت استراتژیک نسبت به ده-تشدید و به طور بالقوه normalisation روابط با غرب آنکارا می تواند نقش حیاتی. در سال 2010 در ترکیه ثابت کرد که می توان آن را یک شریک قابل اعتماد به دنبال یک راه حل در موضوع هسته ای ایران و مقاومت در برابر فشار آمریکا.

برای چنین نامزدی را به جای خود اما ایران را مجبور به تجدید نظر در استراتژی خود در سوریه و عراق و تجدید نظر در آن معکوس پروکسی تاکتیک.

در حال حاضر متاسفانه به نظر می رسد که محافظه کارانه تر عناصر مسلط تصمیم گیری در تهران و هل دادن کشور به سمت رویارویی است.

اگر بیشتر تشدید تنش بین ایران و آمریکا ترکیه را در موقعیت روشن خواهد شد. فقط به عنوان آن را به سال 2003 حمله به عراق آن را نمی خواهد تاریخ نظامی ایالات متحده علیه ایران است.

اگر ما درآمد حاصل از این خواهد صدمه دیده ترکی منافع. ترکیه و کل منطقه در حال حاضر به شدت رنج می برد از هرج و مرج است که سرنگونی صدام حسین ایجاد شده است. اگر عراق همچنان به عنوان یک میدان جنگ بین تهران و واشنگتن در این منطقه ادامه خواهد داد رنج می برند از لحاظ اقتصادی و سیاسی است.

در پایان ترکیه می خواهد برای دیدن ما و ایران نشستن در میز مذاکره و حل و فصل نه تنها در مورد مسئله هسته ای بلکه درگیری در عراق و سوریه است. آیا کولر سران غالب خواهد شد و در تهران و واشنگتن باقی مانده است دیده می شود. در ضمن آنکارا باید برای بهترین امید و آماده شدن برای بدترین.

تیاو نظرات بیان شده در این مقاله هستند که خود نویسنده است و لزوما منعکس کننده Al Jazeera سرمقاله موضع.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>