چالش های پیش رو سازمان ملل متحد به عنوان مجموعه ای برای گسترش ‘خطرناک ترین ماموریت

شورای امنیت سازمان ملل انتظار می رود که در هفته آینده به چهارسال از آن ماموریت حافظ صلح در مالی MINUSMA.

اغلب لقب سازمان ملل متحد ترین “ماموریت خطرناک”, MINUSMA را وارد هشتمین سال در مرکز یک چند لایه و پیچیده تعارض است که در سراسر ساحل نیمه خشک منطقه به طور مستقیم در جنوب صحرای بزرگ آفریقا و در شمال غربی و مرکزی آفریقا است.

چالش های آن بی شمار هستند: فرار از محیط که اغلب ثابت مرگبار برای سازمان ملل متحد نیروهای محدود صلح-ساختمان طرح و نگه می دارد ماموریت دفاعی جای پا; متناقض مالی طبقه حاکم و تغییر و بحران پیچیده است که انفجار در مرکز کشور است که فاقد یک کافی چارچوب برای حل و فصل.

با وجود چنین موانع امنیتی اعضای شورای نشده است قادر به انکار که 15,000 قوی ماموریت که شامل 13,000 حافظ صلح یک ضرورت است در یک کشور در نظر گرفته شده این مرکز گسترده تر بحران امنیتی در منطقه گفت: پل Melly یک مشاور همکار در چتم هاوس آفریقا برنامه.

بحث به الجزیره | فرستاده ویژه سازمان ملل در مالی: Sahel بحران می تواند گسترش به اروپا

“این مشکل سابقه, با این حال نگران وضعیت این سرعت پیشرفت در آن وجود دارد هر زمانی که شورای امنیت در مواجهه با واقعیت واقعی از وضعیت بر روی زمین آنها به این نتیجه رسیدند که هیچ جایگزین وجود دارد,” او گفت:.

“MINUSMA نیاز به وجود داشته باشد.”

ماموریت تبدیل شده است به “حمایت از زندگی” برای یک مالی دولت teetering در لبه فراهم کردن زیرساخت های حیاتی به ویژه در حمل و نقل هوایی برای یک دولت است که تا حد زیادی عقب نشینی از swaths بزرگ کشور گفت: Judd Devermont مدیر آفریقا برنامه در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی.

“من فکر می کنم که بدون MINUSMA به عنوان مبرم و از جان گذشته به عنوان وضعیت در مالی است که این امر اسلاید و حتی بیشتر را به بی ثباتی ناآرامی و سازمان ملل متحد governability,” او گفت:.

“سخاوتمندانه ترین چیزی که می توان در مورد MINUSMA است که آن را کند می کند مالی را اسلاید … اما مالی همچنان به محول و بدتر با وجود MINUSMA حضور.”

اولویت های استراتژیک

مالی بحران باعث شد در سال 2012 زمانی که قومی Taureg جدایی طلبان متحد مبارزان از القاعده شاخه, راه اندازی شورش است که در زمان کنترل مالی شمالی. اما گروه مسلح مبارزان به سرعت تحت فشار قرار دادند بیش از شورشیان طوارق و ضبط کلید های شمالی شهرستانها تا زمانی که آنها بیرون رانده شدند در اوایل سال 2013 توسط نیروهای فرانسوی همراه با مالی نیروها و سربازان از دیگر کشورهای آفریقایی تحت آفریقایی به رهبری, حمایت بین المللی از ماموریت به مالی (AFISMA) بنر.

در آوریل 25, 2013, شورای امنیت سازمان ملل تاسیس MINUSMA و یا سازمان ملل متحد چند بعدی یکپارچه تثبیت ماموریت که در زمان بیش از عملیات از AFISMA در جولای 2013.

MINUSMA استراتژیک اولویت اول متمرکز وسیع شمال تخت و بی رحم بیابانی و نیمه بیابانی منطقه مورد اندازه افغانستان است. آن حکم شامل حفاظت از غیرنظامیان کمک در اجرای 2015 توافقنامه صلح بین دولت و برخی از گروه های جدایی طلب در شمال, کمک به برقراری مجدد دولت و ایجاد امنیت بخش شد و همچنان تا حد زیادی وجود ندارد و در برخی از مناطق.

این ماموریت نیز به اتهام نظارت بر نقض حقوق بشر توسط گروه های مسلح و آرایه ای از نیروهای امنیتی فعال در کشور ناچیز نقش, در زمان, پس از MINUSMA با این نسخهها کار در همکاری با بسیاری از کسانی که نیروهای.

Mali - Africa

مالی رئیس جمهور ابراهیم Boubacar Keita بازرسی آسیب پس از یک حمله توسط افراد مسلح در Fulani دامداران در Ogossagou مالی در ماه مارس 2019 که به کشته شدن حداقل 160 نفر [فایل: مهر]

در سال 2018 ماموریت شروع به تغییر تمرکز به مالی را داغ نیمه خشک مرکز به عنوان وضعیت وجود دارد شروع به محول به شدت. یک سال بعد MINUSMA اضافه شده یک دوم اولویت استراتژیک است که شامل کمک مالی دولت بازگرداندن ثبات در مرکز مالی, در حالی که همچنین حفاظت از غیرنظامیان کمک به بازگرداندن حضور دولت و ترویج صلح سیاسی طرح.

در این منطقه مختلف گروه های مسلح از جمله Jama دارد نصرت الاسلام وال-Muslimin (JNIM) شاخه ای از القاعده و دولت اسلامی بیشتر از صحرای بزرگ آفریقا یک داعش (داعش) وابسته اند مانورهای رندانه برای کنترل در حالی که بهره برداری از فقر و برافروختن تنش بین گروه های قومی به ویژه Fulani دامدار و Dogon کشاورزان است. آن جوامع شده اند تحت فشار قرار دادند به یک نقطه شکستن تغییر آب و هوا و وجود منابع در یک زمین که در آن فصل خشک است و بارندگی غیر قابل اعتماد است.

حمله در مالی را به کشور همسایه نیجر و بورکینا فاسو و رشد پنج برابر بین 2016 و 2020 با 4000 نفر کشته در سال 2019 از حدود 770 تن در سال 2016 با توجه به سازمان ملل متحد. این ناآرامی ها از جمله گروه مسلح حملات و مشارکت خشونت تاکنون به 580 شهروندان فقط در مرکز مالی.

در ضمن تعداد زیادی از مردم مجبور به ترک خانه های خود را با توجه به سرعت رو به وخامت وضعیت امنیتی در این منطقه رسید و از حدود 600,000 آوارگان داخلی ثبت شده در آوریل 2010 به 1.5 میلیون مارس سال 2020 است.

این وضعیت در حال تحول و افزایش خشونت های “جهادی” گروه های مسلح در مرکز مالی به عنوان مخالف به شمال شورشی جدایی طلبان ایجاد کرده است یک موقعیت منحصر به فرد برای ماموریت سازمان ملل گفت: ابراهیم Yahaya ابراهیم ارشد Sahel تحلیلگر در گروه بین المللی بحران (ICG).

“MINSUMA است نه یک نیروی است که مبارزه با تروریسم” او گفت:. “این همکاری با دیگر نیروهای که کار بر روی زمین … پس از آن است که unengaged در عرصه مبارزه با تروریسم حتی اگر آن را نمی کند به طور مستقیم درگیر در آن است.”

‘خطرناک’

MINUSMA های اخیر تجدید نشانگر یک آتش بس موقت بین ایالات متحده و فرانسه هر دو دائم اعضای شورای امنیت سازمان ملل و حق وتو-قدرت دارندگان تحلیلگران می گویند.

آمریکا با استناد به وخامت امنیتی در سال های اخیر بارها به نام “عمده خروج” در این ماموریت که در آن بود repurposed با تنها هدف حفاظت از غیرنظامیان است.

در همین حال فرانسه گرفته شده فعال ترین نقش نظامی از هر قدرت خارجی در آن مستعمره سابق پس از آن در سال 2013 مداخله می بیند MINUSMA به عنوان یک جزء ضروری از یک ائتلاف گسترده ای از نیروهای در حال حاضر در تلاش برای ریشه کن کردن گروه های مسلح.

نیروهای عملیاتی در ساحل شامل فرانسه عملیات Barkhane که تقریبا 5,000 نیروهای عمدتا مستقر در شمال و شرق کشور; بین المللی پشتیبانی G5 Sahel نیروی مشترک که عمدتا متشکل از نیروهای نظامی از کشور همسایه نیجر کشور در عملیاتی در جنوب مرکز و شرق مالی; اتحادیه اروپا ماموریت آموزشی است که پشتیبانی مالی نیروهای امنیتی و به تازگی مورد تایید نیروی کار Takuba یک اتحادیه اروپا نیروهای ویژه طرح تنظیم به صورت عملیاتی در این ولایت سه مرز منطقه از بورکینافاسو, مالی و نیجر 2021.

Mali Mopti region map

بیش از نیمی از حملات در MINUSMA رخ داده در مرکز منطقه موپتی [Al Jazeera]

هنوز هم ناامنی همچنان ادامه دارد و به سلطنت.

فقط دو روز پس از مجازی جلسه شورای امنیت سازمان ملل در ژوئن 11 به بحث در مورد دستور تجدید “ناشناس مسلح مهاجمان” حمله به یک کاروان تدارکاتی از ماموریت سازمان ملل متحد رفت و آمد بین شهرهای تساليت و گائو دو قتل در مصر نیروهای حافظ صلح.

200625184413160

این حوادث رخ می دهد به طور منظم. به تاریخ 209 سازمان ملل متحد پرسنل کشته شده اند در هفت سال ماموریت.

“این است که چالش اصلی است و بسیاری از مفاهیم” Jair van der Lijn مدیر عملیات صلح و جنگ مدیریت برنامه در تحقیقات صلح بین المللی استکهلم موسسه (SIPRI) الجزیره گفت:.

“ماموریت گران تر می شود چرا که شما نیاز به حفاظت از” او گفت:. “این بدان معنی است که شما به عنوان نزدیک به جمعیت به عنوان شما خواهد بود و شما قادر به انجام پروژه های در راه است که شما آنها را می خواهم انجام می شود.”

در سال پس از این دستور بود که آخرین تمدید در ماه ژوئن 2019, MINUSMA مورد حمله قرار گرفت 136 بار با توجه به گزارش های سه ماهه با دبیر کل. هفتاد و یکی از این حملات یک اکثریت رخ داده در مرکز منطقه موپتی.

اراده سیاسی

از مالی دولت از تحلیلگران و ناظران می گویند را برای پایان دادن به درگیری ها دارای نوسان.

آن باقی مانده است دیده می شود که چگونه تظاهرات اخیر در پایتخت, Bamako, belying رشد ناآرامی با دولت است که شامل دست زدن به آن مرکزی بحران را تحت تاثیر نگرش مقامات در حال حاضر در قدرت است.

بزرگ تظاهرات خیابانی خواستار استعفای رئیس جمهور ابراهیم Boubacar Keita شده است که در قدرت پس از سال 2013 شده است, پشتیبانی توسط محمود Dicko برجسته مسلمان رهبر است که به نام های طولانی برای گفت و گو بین دولت و گروه های مسلح در منطقه مرکزی.

bamako protest

تظاهرات در باماکو آغاز در تاریخ 5 ژوئن را خواستار استعفای مالی رئیس جمهور ابراهیم Boubacar کیتا [میشل Cattani/خبرگزاری فرانسه]

قبل از اخیر تظاهرات CSIS را Devermont نوشت: در ماه دسامبر 2019 که مالی را لرزاند به نظر می رسد بیشتر ساکت از رهبران دیگر در منطقه برای پیدا کردن یک راه حل برای این بحران پیچیده و اشاره کرد که آنها به نظر می رسد نیست برای مشاهده این موضوع به عنوان مربوط به 90 درصد از اجزای تشکیل دهنده خود زندگی می کنند که در بیشتر مهمان نواز جنوبی.

“سیاست در باماکو و بخش جنوبی کشور, برترین و جایگزین نگران تحولات در مناطق شمالی و مرکزی” نوشت Devermont. “نه تنها دولت مواجه کمی فشار پایدار به آدرس ناامنی, اما ممکن است این باور وجود دارد غیر قابل قبول سیاسی هزینه به انجام بیشتر به ویژه به دلیل آن معتقد است خشونت مطرح نیست یک تهدید وجودی برای ثبات در این کشور جنوب.”

وی افزود: “مالی سیاسی و کلاس های کسب و کار ممکن است انگیزه ای برای طولانی کردن جنگ به خاطر آنها از مزایای بین المللی جریان های مالی به این کشور است.”

عدم فراگیر در دولت و همچنین فساد و اتهامات که برخی از مقامات درگیر در شبکه های جنایتکار که صندوق خشونت باید همه مانع تلاش در آشتی در این مرکز با وجود یک صلح سیاسی-ساختمان ابتکار رهبری باماکو و پشتیبانی توسط MINUSMA.

“دولت برنامه های خود را برای چگونگی برخورد با مرکز کشور است. و بهترین [سازمان ملل متحد] در واقع می توانید انجام دهید این است که حمایت از هر نوع محلی میانجیگری که در حال انجام است و حمایت از احزاب در هر کجا که مایل به انجام کاری” SIPRI ون der Lijn گفت.

Mali displaced

بیش از یک میلیون نفر آواره شده اند و از درگیری بین آوریل 2019 و 2020 [میشل Cattani/خبرگزاری فرانسه]

“اما چالش برای سازمان ملل متحد است که شما می توانید تقویت حکومت و یا شما می توانید تقویت دولت اما به آن نیاز دارد برای تبدیل شدن به بیشتر فراگیر. و تا زمانی که اتفاق نمی افتد, آن را برای رفتن به یک فرآیند دشوار است.”

علاوه بر این, حمایت دولت از برخی شبه نظامیان محلی در برابر دیگران و اتهام نقض حقوق بشر و قتل های فراقضایی مالی توسط نیروهای تداوم عمیق بی اعتمادی و دشمنی در مناطق با دولت, حضور, در غیر این صورت.

MINUSMA سازمان ناظر بر حقوق بشر را مستند کرده است 119 فراقانونی در سه ماه اول سال 2020 متعهد مالی توسط نیروهای امنیتی در مرکز موپتی و سگو مناطق از جمله توسط برخی از نیروهای عملیاتی تحت این نظارت G5 Sahel نیروی مشترک. اخیرا در ماه ژوئن یک Fulani انجمن را متهم به ارتش مالی از قتل عام ده ها تن از غیر نظامیان در یک روستا در منطقه موپتی.

هیچ چارچوبی برای صلح

رفتن به جلو چند تحلیلگران معتقدند اساسی ترین چالش های مواجه شده توسط MINUSMA است که انجام آن دو حکم در مالی را در شمال و مرکز.

Pivoting دور از شمال بدون افزایش بودجه می تواند خطر انداختن دستاوردهای قابل توجهی ساخته شده وجود دارد اما منابع مورد نیاز برای عمل به درستی در این مرکز نه محسوس گفت: Flore برگر یک Sahel تحقیقات تحلیلگر در موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS).

“آنها هنوز هم لازم نیست که در موپتی منطقه هلیکوپتر های نظامی و ISR هواپیما. بنابراین حتی اگر یک حمله جایی در موپتی در بخش مرکزی آنها نمی تواند دخالت سرعت,” او گفت:. “آنها ندارد و هلیکوپتر و آن را تنها راه برای با خیال راحت حرکت در اطراف منطقه به دلیل تعرض و حضور گروه های مسلح.”

و در حالی که تا سال 2015 توافق ارائه می دهد یک چارچوب اگر چه لادن با موانع به رویکرد صلح با برخی از گروه های مسلح در شمال وجود دارد و نه چنین چارچوبی برای صلح در مرکز MINUSMA برای حمایت از.

“به همین دلیل آنها شده اند و تولیدی در شمال مالی است که به دلیل وجود یک توافقنامه صلح که آنها در حال تلاش برای پیاده سازی” گفت: ICG را ابراهیم.

“در مرکز مالی وجود ندارد و چنین چیزی وجود ندارد و صلح چارچوب است که MINUSMA می توانید پیاده سازی و آوردن همه بازیگران به احترام است.”

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>