راههای افزایش عزت نفس

احتمالاً می دانید که اعتماد به نفس پایین چقدر در زندگی و موفقیت فرد تأثیر می گذارد. در روانشناسی و به ویژه در زمینه درمان شماتیک، بسیاری از اختلالات رفتاری ما ریشه در عزت نفس ما دارد.

تجربیات گذشته، تلخ و شیرین، حتی خاطراتی که ذهن آنها را فراموش کرده و از جمله مواردی است که معمولاً درباره آنها فکر نمی کنیم، هنوز هم در زندگی روزمره ما تأثیرگذار است. صدایی که در درون خود می شنویم مانند برج کنترل رفتار ما را کنترل می کند.

این صدا در روانشناسی “صدای درونی” نامیده می شود. ممکن است عجیب به نظر برسد، اما اکثر مردم از شنیدن این صدا به خوبی آگاهی ندارند. اما این صدا پیوسته پیام های کودکی شما را تکرار می کند و باعث تکرار تجربیات زندگی شما می شود.

آغاز طرح نقص و شرمساری

دام و طرح نقص و شرم در همین لحظه شکل گرفته است. افرادی که با عزت نفس مشکلی ندارند (توجه داشته باشید که عزت نفس طیفی است که عزت نفس شما دائماً در آن حرکت می کند. بنابراین عموم مردم در این طیف هستند و افراد با صفر یا صد عزت نفس تقریباً بسیار کم هستند.) صدای درونی آنها به معنی پذیرش و اطمینان است.

اما افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند، صدای درونی انتقادی، خشن و خشن دارند که مدام مورد انتقاد قرار می گیرد و پیام هایی مانند “خوب نیستی” را تکرار می کند.

راه های افزایش اعتماد به نفس

برای بالا بردن عزت نفس راههای زیر را امتحان کنید:

از مقایسه خود با دیگران خودداری کنید

سعی کنید به یاد داشته باشید که آنچه دیگران در مورد زندگی شخصی خود نشان می دهند تمام واقعیت زندگی آنها نیست و ما نباید خود را با آنها مقایسه کنیم.

ما معمولاً دیگران را براساس آنچه می خواهیم قضاوت می کنیم، نه آنچه واقعاً هستند. به عنوان مثال، ما برای شخصی که مانند هر کاری شغل مناسب و پردرآمد دارد، ارزش قائل هستیم و معتقدیم که هیچ نقصی ندارد. به همین دلیل است که مقایسه خود با دیگران کاری جز از بین بردن عزت نفس فرد ندارد.

در مورد افکار مثبت با خود صحبت کنید

در ابتدا ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما هرچه بیشتر این کار را تکرار کنید، برای شما راحت تر خواهد بود. یکی از راههای افزایش عزت نفس مثبت اندیشی است.

بیشتر از خودتان مرابت کنید

نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید مراقبت از سلامت جسمی و روحی خود است. وقتی بدن ما ضعیف می شود، بسیار محتمل است که مورد قضاوت نادرست قرار بگیریم. این قضاوت ها باعث می شود که ما دائماً از خود راضی نباشیم، که خود تأثیر بسزایی در عزت نفس ما دارد.

 انجام کارهای داوطلبانه

یکی دیگر از راه های افزایش عزت نفس انجام کارهای خیرخواهانه است. حمایت و خدمت به افرادی که نیاز به کمک دارند می تواند احساس ارزشمندی در شما ایجاد کند. بنابراین می توان گفت که یکی از راههای همدلی با دیگران، خدمت به آنها در صورت لزوم است. داوطلب کردن نیز یکی از بهترین راههای همدلی با دیگران است.

نگهداری حیوانات خانگی

حیوانات خانگی به ما عشق بی قید و شرط می بخشند. این عشق بی قید و شرط همچنین تمایل ما به توجه و عشق را به طور کامل برآورده می کند. این موجودات ناز همچنین به مسئولیت و عشق همیشگی شما نیاز دارند. در نتیجه، آنها می توانند شما را در برابر مشکلات محافظت کنند.

مسئولیت پذیر باشید

برای افزایش عزت نفس مسئولیت پذیری را در خود افزایش دهید. عزت نفس در بزرگسالات که عزت نفس پایینی دارند از مسئولیت های جدید خودداری می کنند زیرا از شکست می ترسند. آنها فقط کارهایی را انجام می دهند که در آنها توانایی بالاتری دارند. یکی از راه های افزایش عزت نفس این است که بخواهید داوطلبانه مسئولیت برخی کارها را بپذیرید و اگر در این کار کوتاهی کردید، آن را بیان کنید و درباره شکست ها و ضعف های خود با دیگران صحبت کنید.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>